2014. január 28., kedd

Egyszerű gluténmentes piskóta



Egyre több ismerősömről derül ki, hogy érzékeny a gluténra , egyszerűen a szervezetük nem tudja befogadni.
Így ha jönnek , vagy megyünk hozzájuk és vinni szeretnék valamit , utána kellett járnom néhány dolognak. 

Vannak  olyanok akik  ehetik a "tartalmazhat glutént" összetevőjű élelmiszereket, de a drasztikusabb változatnál minden eszközt , hozzávalót jól meg kell válogatnunk. Ezért ha valaki ilyen sütit szeretne sütni lisztérzékeny embernek, jobb ha rákérdez mennyire drasztikus nála az allergia és milyen alapanyagokat szokott használni, fogyasztani.

Először is hogy biztosan elkerüljük az allergia előidézését teljesen új edényeket, tálakat, evőeszközöket... kell használnunk, amelyeket jobb ha külön tárolunk, és külön mosunk is el.

Ezek után jöhet a recept. Ezeregyféle variációt találtam. Ebből is abból is szemezgettem, meg saját tapasztalataimból tanulva próbára készült ez a recept. Annyira jól sikerült , hogy megérdemli a nagy nyilvánosságot :) A lényeg az volt , hogy ugyanolyan legyen mint a lisztes társa és nem mellesleg ne kelljen használni a drága lisztkeverékeket.



Hozzávalók egy 18 cm-es tortaformához( 4 tojásos piskóta):
4 db nagy házi tojás
5 ek kristálycukor
4 ek rizsliszt
1 ek burgonyakeményítő
1 ek étolaj
csipet só

A tojások fehérjét elkezdjük felverni, félúton hozzáteszünk 3 ek cukrot és a sót , majd kemény habbá verjük. Bátrabbak a fejük fölé tarthatják a tálat :), ha nem esik a fejükre akkor jó :).
Ezután a maradék cukorral és az olajjal kihabosítjuk a sárgáját is. Ebbe a habba tesszük a fehérjét, amit óvatosan a robotgép nélkül összekeverünk. Ez történhet a habverőnk lapátjával, vagy egy kanállal ... Végül egyenként belekutyuljuk a lisztet és a keményítőt, vigyázva nehogy összeessen. Alufóliával bélelt tepsibe simítjuk.Én csak az aljára szoktam tenni, az oldaláról le szokott válni. 180-190 fokra előmelegített sütőbe tesszük, kb 30-40 percig sütjük.

Nagyon jó állagú, puha, nem morzsálódós tésztát kapunk.


 

2014. január 8., szerda

Napraforgós-szezámos kiflik


Vége van az ünnepeknek, a nagy sütizésnek. Édesre már rá sem bírok nézni. Már hiányzott egy kis magvas kenyér vagy pogácsa..., mindegy csak "barna" legyen. Előkotorásztam a lisztmaradékokat , magvakat, majd egy kicsi ebből és abból, végül kiflik kerültek a sütőbe. És, és, végre, kisültek. Az illata elárasztotta az egész lakást. Egy kis hűlés után már alig vártam, hogy belevághassak. A ropogós héjban csak úgy harsogott a kés. Egy kis vaj és már ettem is. Hmmmmm      
A szalonnás változatot már a család ette, az sem lehet rossz. Szóval itt a recept:

Hozzávalók:
50 dkg kenyérliszt
30 dkg graham liszt
10 dkg darált szezámmag
10 dkg őrölt napraforgómag
5 dkg élesztő
1 ek mangalica zsír
kb 1 ek só
1 tk cukor
1 dl víz
2-3 dl tej
a tetejére magvak, tej

Az élesztőt , cukrot  langyos vízben felfuttatjuk, majd a többi hozzávalóval összegyúrjuk. A sónak először a felét gyúrjuk bele majd kóstoljuk,és ha kell tegyünk még bele. Annyi langyos tejet adunk hozzá , hogy lágy, rugalmas tésztát kapjunk. Addig dagasszuk, amíg a kezünkről szépen le nem válik. Ezután mehet letakarva a melegre alukálni. Amikor duplájára kelt még az edényben újra átgyúrjuk és ismét pihen egy 15-20 percet. Lisztezett deszkán kb 0,5 cm vastagra kinyújtjuk(vagy kisebbre) és felkockázzuk kb 10x10-es négyzetekre(ki mekkora kiflit szeretne). 

amint látjátok én sem vettem elő mérőszalagot

feltekerjük az oldala mentén

mint a palacsintát

belerakjuk tepsibe,a tetejét megkenjük tejjel és megszórjuk magvakkal , ezután ismét kelesztjük a duplájára . Közben előmelegítjük a sütőt 200 fokra

és irány a sütőbe 30 percre.

Jó étvágyat hozzá :)